"COOP všechno dobré..."

O nás

Historie družstva

  • V červnu roku 1897 byla v Pardubicích  ve Staré  besedě založena Dělnická Jednota potravní a společenstva pro zaopatřování bytů pro království české se sídlem v Pardubicích. První prodejna potravin byl otevřena v červenci 1897 v Perštýnské ulici v Pardubicích. Další prodejny vznikaly v Heřmanově Městci, v Chrudimi.

  • Dělnická Jednota v Pardubicích se změnila na Budoucnost a stále rozšiřovala počet nových prodejen - Dašice v Čechách, Lázně Bohdaneč, Lány na Důlku, Slatiňny, Dolní Roveň, apod.

 

  • V období kolem první světové války vznikaly další malá oblastní družstva - např.v Chrudimi, Chrasti u Chrudimě, v Práchovicích, v Sezemicích, Ve Ždánicích, ve Vápeném Podole, které se postupně sloučila s úspěšnou pardubickou Budoucností.

 

  • V roce 1921 koupilo družstvo Budoucnost dům v Pardubicích na tehdejší Masarykově třídě č.p. 235, kde družstvo sídlí doposud. Druhá světová válka velmi negativně  ovlivnila činnost družstva, ale po  válce došlo k novému rozmachu družstva . Po roce 1948 byla družstevní forma vlastnictví zpochybňována a násilně transformována do socialistické podoby. V roce 1956 byly zrušeny oblastní Jednoty a bylo vytvořena jedno družstvo v rámci okresu.

  • V prosinci roku 1956 vzniklo lidové spotřební družstvo v Pardubicích a v roce 1978 byl jeho název upraven na Jednota, spotřební družstvo v Pardubicích.